Łączenie elementów ze stali niskowęglowej nie jest trudne. Uniwersalna zgrzewarka wielopunktowa umożliwia łączenie elementów w jedną całość. W jaki sposób dochodzi do połączenia elementów? Czy potrzeba specjalistycznych maszyn i urządzeń? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Jak to działa w praktyce?

W celu łączenia elementów ze stali niskowęglowej wykorzystuje się zgrzewanie oporowe. W literaturze technicznej mowa tu o zgrzewaniu doczołowym. Trwałe połączenie pomiędzy silnie dociśniętymi przedmiotami otrzymujemy na całej powierzchni styku. Jest to możliwe dzięki puszczeniu wiązki prądu elektrycznemu, które uplastycznia łączenie. W konsekwencji nagrana do czerwoności stal węglowa skleja się. Użyta w tym procesie zgrzewarka wielopunktowa potrafi rozgrzać łączenie do temperatury wyższej niż temperatura topnienia. Dzięki czemu usuwamy nadmiar stopionego metalu wraz z zanieczyszczeniami. Pozostawiamy jedynie obszar ogrzany, który może zarazem pełnić rolę spojenia.

Aby zgrzewarka wielopunktowa mogła wykonać tego typu łączenie wymagane jest m.in.

  • dokładne oczyszczenie stali z pozostałości tlenku i zanieczyszczeń stałych poprzez użycie m.in. szlifierek,
  • perfekcyjne dopasowanie obu elementów,
  • zachowanie stałego ścisku przedmiotów,
  • stałe natężenie wiązki elektrycznej na całym obszarze styku.

Zastosowanie łączenia oporowego

Do łączenia prętów, kształtowników, rur, małych zbiorników, obręczy oraz ogniw łańcuchów. Jednym słowem drobnych elementów stalowych. Ważne jest, by technika ta obejmowała elementy o przekroju od 0,5 mmdo 1000:1500 mm2. Elementy o średnicy do 20 mm można zgrzewać przy pomocy automatyzacji.