Żeby leasing został przyznany, firma musi mieć zdolność kredytową. Tak samo, jak w przypadku kredytu, tak również w przypadku leasingu bada się zdolność kredytową konkretnego podmiotu. Jeżeli podmiot ten wykazuje odpowiednią zdolność kredytową, przyznawany jest leasing samochodu. Podpisuję się umowę na korzystanie z samochodu przez konkretny czas.

Właścicielem samochodu nadal jest firma leasingowa. W tym modelu samochód, który użytkowany jest przez daną firmę, nie jest jej własnością i jednocześnie też nie może być wpisany do środków trwałych. Przypomnijmy, że środek trwały to ruchomość bądź nieruchomość o określonej wartości, która stanowi majątek firmy. W większości przypadków firmy potrzebują leasing samochodu do tego, by realizować swoje zadania, ale nie potrzebują własności danego samochodu, ponieważ jest to niepotrzebne. Dlatego z powodzeniem można zaopatrzyć się właśnie w samochód w takiej to formie. Coraz więcej osób decyduję się na taką formę, ponieważ jest ona bardzo wygodną formą.

Jak wygląda cały proces? W momencie, kiedy podpisujemy umowę o leasing samochodu, określamy jego wartość oraz czas trwania umowy. Wartość samochodu określana jest na podstawie aktualnej wartości rynkowej. Czas trwania umowy to czas, kiedy będziemy mogli korzystać z samochodu. Podczas całego okresu trwania umowy, będziemy płacić leasingodawcy miesięczną ratę leasingową. Po upłynięciu czasu trwania umowy, możemy wykupić samochód lub też podpisać nową umowę o kolejny okres użytkowania pojazdu na korzystniejszych warunkach. Leasing na auto