Plecak turystyczny to jeden z elementów najważniejszych posiadanego przez nas turystycznego wyposażenia. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w nim nosić będziemy cały swój dobytek i to od niego zależy, czy będzie w tym nam pomagał, czy też będzie obiektem frustracji, który przyprawia co najmniej o ból naszych pleców.

Jest kilka kryteriów, którymi warto kierować się podczas wyboru plecaka. Na co powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę? Na pewno na wagę, ilość komór/kieszenie, pojemność oraz także akcesoria.

Gdy interesuje nas plecak turystyczny 30l to musimy koniecznie sprawdzić jego wagę. Możemy się spotkać z modelami wyjątkowo lekkimi, ale także z niezwykle cienkim biodrowym pasem, co wpływa w sposób negatywny na sam komfort użytkowania i jest to oszczędność, które w przypadku plecaka trekkingowego nie powinniśmy podejmować. W przypadku wspinaczki plecak powinien być możliwie najbardziej lekki, w tym wypadku gruby biodrowy pas nie musi być w żadnym wypadku wyznacznikiem, ponieważ unika się noszenia zbyt dużych ciężarów. Optymalny jest plecak turystyczny 30l.

W ten sposób doszliśmy do pojemności. Parametr ten nam mówi jak dużo ekwipunku jesteśmy w stanie zmieścić wewnątrz wszelkich komór oraz także kieszeni plecaka. Określa się go zawsze w litrach. Producenci wyliczają samą pojemność plecaka na kilka sposobów, jednak jedna z metod najlepszych polega na wypchaniu plecaka przy pomocy niemałych piłeczek, które przekłada się następnie do pojemnika ze skalą oznaczoną, która określa dokładnie nam pojemność. Z naszego doświadczenia wynika, że nierzadko 30 litrów u jednego producenta nie jest równa 30 litrom innego. Musimy o tym pamiętać.