Każda osoba, jaka zastanawia się nad inwestycją w fotowoltaikę oraz już zasięgała porady w rozmaitych spółkach czy w internecie wie, iż falownik jest niezwykle istotnym elementem całej instalacji. Przed kluczową decyzją nabytku należałoby rozważyć przeróżne typy inwertera fotowoltaicznego, natomiast aby odpowiednio poznać jego znaczenie należy dowiedzieć się jak funkcjonuje. Więc, jak właściwie wybrać falowniki Solaredge i kiedy rzeczywiście warto z nich skorzystać?
Spis treści
Jak funkcjonuje falownik
Ważnym składnikiem falownika jest układ zmieniający zasilanie ze stałego na naprzemienne. Także w skład falownika wchodzą: układy wejściowe, do jakich włącza się łańcuchy elementów fotowoltaicznych, system zarządzający i system zabezpieczający, umożliwiający skuteczną oraz pewną współpracę narzędzia z siecią. Dobierając falowniki Soleredge, należałoby kierować się renomą wytwórcy i długością oferowanej gwarancji. Ważna jest także łatwość instalacji, przystępność serwisu, i lub dana dokumentacja jest w języku polskim.
Wyszukiwanie poprzez falownik mocy maksymalnej
Wyszukiwanie poprzez falownik mocy maksymalnej (MPPT) jest obowiązkowym akcesorium każdego falownika. Jego działaniem jest takie sterownie obciążeniem podłączonych do niego paneli fotowoltaicznych, aby tworzyły one prawdopodobnie jak największą moc więc cały czas działały w punkcie własnej mocy maksymalnej (MPP). Najistotniejszymi parametrami wyszukiwacza MPP jest jego skuteczność, umiejętność aktywnego wyszukania punktu mocy maksymalnej i szybkość.
Monitorowanie instalacji fotowoltaicznej
Skuteczność falownika charakteryzuje jaka część energii zostanie zmieniona z prądu stałego na przemienny, natomiast jaka stracona(na ciepło). Taką informację odnajdziemy w jego karcie katalogowej. Falowniki (inwertery) fotowoltaiczne mają funkcję monitoringu instalacji dzięki wyświetlaczowi wbudowanemu w obudowę narzędzia. Głównie na wyświetlaczu są widoczne: moc wykonywana poprzez instalację w konkretnej chwili, wartości prądu oraz zasilania, natomiast również uzyski z ostatnich czasów pracy instalacji.