Panele słoneczne są instalacją fotowoltaiczną. Ich zadaniem jest nic innego jak przetwarzanie energii słonecznego promieniowania w energię elektryczną. W ten sposób pozyskaną energię możemy wykorzystać następnie do zasilania wszelkich urządzeń w domu, w tym oświetlenia posesji oraz wnętrz, a także do ogrzewania użytkowej wody czy też centralnego ogrzewania.

Pora odpowiedzieć sobie na pytanie jak działają panele słoneczne? Na pewno najważniejszymi tego typu urządzeniami instalacji są fotowoltaiczne panele, a więc moduły, które są między innymi zbudowane z mniejszych krzemowych ogniw. Padające na nie promieniowanie słoneczne powoduje powstanie elektromotorycznej siły. Przez odbiornik, a więc przez następny element instalacji, wówczas zaczyna przepływać prąd stały z paneli.

Gdy chcemy się odnieść do charakteru użytkowego fotowoltaicznych instalacji musimy zauważyć, że domowe sprzęty potrzebują zasilania przemiennym prądem o nominalnym napięciu 230 V oraz także częstotliwości 50 Hz, urządzeniem kolejnym jest inwerter. Możemy się także spotkać z określeniem falownik. Urządzenie to zmienia prąd stały na prąd przemienny.

Oczywiście poznajemy jedynie podstawowe założenia teoretyczne. Gdy chcemy zagłębić się jeszcze bardziej w ten temat, to polecamy sięgnąć do sprawdzonej literatury, jak i także porozmawiać z przedstawicielami firmy, która się specjalizuje w panelach słonecznych oraz ogólnie rzecz biorąc w fotowoltaice. Naprawdę pojęcia te są bardzo szerokie.