Architektura BIM to podejście, które od jakiegoś czasu staje się coraz bardziej powszechne na polskim rynku architektonicznym i budowlanym. W Europie rozwiązanie to było znane już od dłuższego czasu i do tej pory cieszy się tam bardzo dużym powodzeniem. Architektura BIM Polska opiera się na wykorzystaniu technologii modelowania informacji o budynku czyli BIM na gruncie przeprowadzania realizacji. Z rozwiązania tego korzystać można od momentu pozyskania lokalizacji aż do momentu oddania jej do użytku.

Do pełnego wykorzystania potencjału, jaki niesie ze sobą BIM konieczne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne, a także odpowiednie narzędzie, czyli w tym przypadku program. Rysunek stworzony w 3D nie jest, jak było do tej pory, finalnym etapem projektu, a staje się kopalnią danych i wiedzy o realizacji, która posłużyć może do ulepszania projektu w czasie rzeczywistym, a także pozwala na wykonywanie precyzyjnych obliczeń.

Samo podejście, jakim jest BIM w architekturze jest ściśle związane z wykorzystaniem pełnego potencjału możliwość, jakie niesie ze sobą dostrzeżenie potencjału informacji, a także usprawnienie procesu komunikacyjnego. Do tej pory przedstawiciele wszystkich profesji, którzy zaangażowani byli w prace nad projektem tworzyli niejako w oderwaniu od siebie, przez co w procesie tworzenia realizacji powstawały liczne nieścisłości i niedoprecyzowane elementy. Te zakłócenia znacznie opóźniały proces przekazywania realizacji do użytku, a także sprawiały, że koszty związane z licznymi poprawkami i zmianami w projekcie stawały się bardzo wysokie.

Technologia BIM https://www.archline-polska.pl/architektura-bim/ to w pełni zautomatyzowana proces przechowywania i przekazywania informacji, a także pozwoliła na przywrócenie właściwej wagi komunikacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami projektów, a także pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą. Możliwość płynnego i sprawnego przejścia z poziomu projektu ogólnego do szczegółowego sprawia, że tworzone realizacje stają w pełni dopracowane i są w stanie odpowiedzieć na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.